JCPARTNERS CZ

..život je jen časový interval, který musíme nějak vyplnit, jak ? to už je na každém z nás...

Jak se studuje na privátní brazilské univerzitě ?

Přihlásil jsem se na privátní univerzitu PUC-SP,která je nejlepší privátní vysokou školou v Sao Paulo, dvojkou celkově v SP a patří do tzv. první linie neboli první ligy spolu s USP Universidade Sao Paulo, ta je číslo jedna v Brazílii, a Mackenzie trojka v SP.

Důvodů bylo několik, především jsem si chtěl trochu rozšířit odborné obzory a také si vyzkoušet nakolik se liší vysokoškolské vzdělání v ČR, Evrope a Brazílii. Výběr je vskutku obrovský celkově v Brazílie cca 1500 institucí poskytujících vysokoškolské vzdělání. Na prvním místě stojí University federální, státní, privátní, které poskytují komplexní vzdělání od bakaláře až po PhD. Dále jsou to jednotlivé privátní faculty, které poskytují většinou business, učetní, právní zaměření, dále fundacao, které jsou velmi dobrými business školami a zaměřují se na MBA, a také centro universitario, ktere působí při statních vzdělávacích institucích jako třeba SENAC. Je možné také studovat oficiální e-learning internetové vzdělání například MBA. Tedy se vzděláním je tu opravdu velmi vysoce rozvinutý a také velmi konkurenční, což je velmi příjemné,neb máte možnost si vybrat podle chuti, finančních možností, oboru, kurzu.


Při studiu na universitě, je třeba umět portugalsky, neb se vyučuje jen portugalsky, existuje tu take oficialní test CELPE Bras, je velmi obdobny jako anglicky IELTS či TOEFL, ale je fakt že se mě nikdo na tento test neptal, tedy je jen na vas zda umíte portugalsky natolik a zvladnete to či nikoliv. Při matrikulaci, tzv. vestibular, je nutné předložit pas, a diplom z university přeložený oficiálně do portugalštiny, zde zálaží na oboru, pokud chcete studovat postgradualni studiu, kurz, tak potřebujete minimálně bakalařský diplom v příbuzném oboru. Já jsem si vybral Daňové a účetní plánování, takže je třeba mít diplom z financi, ucetnictví či daní.


Zde také záleží na instituci, nekde chtějí oficiální nostrifikaci na státní universitě zahraničního diplomu, což je šílená věc, je třeba mít diplom orginál oficiálně orazítkovaný ministerstvem školství daného statu, že je universita ktera diplom vystavila uznavana, dále razítko brazilské ambasady. Dále přeložený přehled absolvovaných kurzu a zkoušek.


Nicméně jsem nic takového neměl, a diplom s oficialnim prekladem stacil.


Vzdělání se tu liší trochu než v ČR, začíná se bakalárem který trva 4 roky. Dále se pokračuje postgradualním studiem na cca 18 měsícu, tzv. specializace, magisterské studium je tu spíše pro akademickou dráhu, je možne si zvolit i kratší kurzy tzv. extension trva jeden semestr a je to přímo zaměřené na konkrétní problematiku například v mém případě Danove plánovní, nebo je tu fajnový kurz IFRS. Studium je ukončeno zavěrečnou prací cca 30 stran a zkouškami za jednotivé moduly, a docházka minimální je 75%.


Je pravda, že je tu studium velmi populární, a z mého okolí všichni stále studují, i když už dávno mají vystudováno, a pracují, je tu proste dobrých zvykem se stále vzdelávat, což je příjemné, nutno podotknout že se tu vše platí, tedy měsíčne je to cca 4000 - 7000 Kč u postgradualního studia, u bakalářského od 3000 - 13000 Kč měsíčně, vše záleží na kvalitě školy , kterou si vyberete.


Spolu studenti jsou z jedné poloviny lidi financí a účetnictví, druhá polovina jsou advokáti, je to zajímavé, že se tu daním spíše věnuji advokati, u nas naopak učetní ci finančníci. Uroven je velmi dobra, a je to velmi prakticky zamerene, profesori jsou lidi s praxe, maji vlastni poradenske firmy tedy jsem spokojen. V tomto si myslim, že uroven at uz studentu ci profesoru je stejna jako v evrope.


Jen se mi libi, že tu lidi kladou na vzdelani tak velky duraz, resp. oproti ČR , kde ve třiadvaceti se dokončí vejška a tím to končí a dále už se do školy vrací jen dobrodruzi pro PhD. Je ale fakt, že v ČR přeci jen neni systém kvalitního širokého postgraduálního vzdělání zaveden. Kde není poptávka není ani nabídka.


 


 


 


 

17.03.2009 15:52:15Komentáře

0 komentářů:

přidat komentář

<< úvod

© 2007 copyright - Zásobování a.s, © copyright - relevantní autoři článků, šablona: blog.txt.cz

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se