JCPARTNERS CZ

..život je jen časový interval, který musíme nějak vyplnit, jak ? to už je na každém z nás...

Vzdělání v Brazílii, aneb rozdíly oproti ČR

Při prvním kratkém pohledu se může zdát, že se ČR a Brazílie příliš neliší,neb na ulicích vždy potkáváte slušivě oblečené studenty či studentky v uniformách dle příslušných škol.
Systém školstvi je obdobný jako v ČR, základní , střední a vysoké školy jsou bezplatné, ale problém je že jich není dostatek, a ne všechny jsou kvalitní.
V podstatě se dá říci, že máte-li štěstí a narodíte se do rodiny patřící do střední třídy, pak vaše rodiče vám budou platit základní i střední školu soukromou a vy máte šanci se dostat na vysokou školu. Pokud do této skupiny nepatříte a studujete státní zakladní a střední školu, bohuže se toho patrně moc nenaučíte a dostat se na vysokou školu je téměř nemožné. Poplatky za základní a střední privátní školy vynechám, neb je zde imperativem, že i rodiny z nižších vrstev se snaží svým potomkům zajistit lepší vzdělání.
Vysoké školy jsou oprvdu obrovským business v Brazílii. Je jich tu cca 1500 federálních, státních, municipálních a soukromých. To samo o sobě nenaznačuje, která je více či méně kvalitní. I když federální a státní patří mezi špičku. V soukromém vysokém školství je nabídka pro někoho z ČR až neskutečná, neb se jedná o klasické University s několika fakultami, či pouze o specializované fakulty například na účetnictví, nebo Nadace významného činovníka pro obchod například, všechny tyto formy jsou na stejné úrovni a poskytují VŠ vzděláníl.
Systém je obdobný jako v ČR, začíná se bakalářem který trva 4 roky, a dělají se přijímací zkoušky, například na nejlepší Brazilskou Universitu USP- Universidade de Sao Paulo, je velmi obtížné se dostat, ale zato patří do TOP 100 World Universities, dokonce je před Karlovou Universitou. Je bezplatná. Po bakalaři se může pokračovat v Posgraduacao, které trvá 18 měsíců. A je ukončeno tzv. specializací. Nebo lze studovat tzv. extension jednosemestrální kurzy. Magisterské studium, jak ho známe u nás je hlavně pro vědecké pracovníky, lékaře, případně technické inženýry. Cena opravdu kolísá dle úrovně universit. Začíná na 2500 Kč měsíčně a končí na 10 000 Kč měsíčně. Tedy pokud si vyberete kvalitní školu, tak bakalář vás vyjde na cca 400 000 Kč, Posgradual na cca 150 000 Kč, a MBA , které je tu v podstatě nutnou podmínkou pro manažerský post cca 200 000 Kč. Tedy celkem 750 000 Kč. Oproti ČR, kde se neplatí nic, je to opravdu dosti drahé. Nutno podotknout, že se zde velmi dbá při výběrových řízeních, kde a kterou školu jste studoval. Tedy jde o investici s vysokou návratností. Myslím, že je načase se přestat bát zpoplatnit VŠ v ČR ono to přispěje ke zvýšení kvality a i zvýšení odpovědnosti studentů.
03.02.2009 17:47:50Komentáře

0 komentářů:

přidat komentář

<< úvod

© 2007 copyright - Zásobování a.s, © copyright - relevantní autoři článků, šablona: blog.txt.cz

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se